انقلاب جدید با برهم کنش اینترنت اشیاء و ۵G

برهم کنش اینترنت اشیا و ۵G در آینده نه چندان دور فضای کلی زندگی ما را تغییر می دهد و انقلابی جدید در حوزه فنآوری تولید داده ایجاد می کند.

به گزارش بانکینا؛ کارشناس حوزه شبکه های رایانه ای با اشاره به توسعه تدریجی اینترنت اشیا/IOT و نسل پنجم اینترنت بی سیم/ ۵G گفت: بر هم کنش این دو پدیده فضای کلی زندگی را تغییر می دهد و انقلابی جدید را رقم می زند.

مهران محرمیان در حاشیه برگزاری اولین همایش ملی مراکز داده، زیرساخت و سرویس ها، افزود: همانطور که برهم کنش نسل چهارم اینترنت بی سیم /۴G و تلفن های همراه هوشمند، انقلابی را در میزان نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم به وجود آورد و به افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی منجر شد، برهم کنش اینترنت اشیا و ۵G نیز در آینده نه چندان دور فضای کلی زندگی ما را تغییر می دهد و انقلابی جدید در حوزه فنآوری تولید داده ایجاد می کند.

وی در توضیح بیشتر در مورد اینترنت اشیا گفت: اینترنت فعلی، افراد را به هم وصل می کند؛ اما در اینترنت اشیا، دیگر اشیا که عمدتا هوشمند خواهند بود به هم وصل می شوند.

این پژوهشگر حوزه آینده پژوهی ادامه داد: برای نمونه در خودروهای هوشمند و متصل به اینترنت، یک خودرو قبل از ترمز کردن به خودروی عقبی علامت می دهد و با این کار خودروها بدون دخالت انسانی به یکدیگر هشدار می دهند. نمونه دیگر این که یخچال ها در منزل افراد می توانند بر اساس برنامه تعیین کنند که کدام مواد غذایی باید خریداری شود و کمبودها را به محل خرید تعیین شده سفارش دهند تا این مواد غذایی خریداری و ارسال شود.

محرمیان تاکید کرد: در حوزه اینترنت اشیا، نه تنها میزان پهنای باند مهم است که تاخیر در شبکه و مهم تر از آن تضمین تاخیر بسیار پایین در ارائه سرویس بسیار مهم خواهد بود؛ زیرا اگر شبکه تاخیر داشته باشد اشکالات زیادی پدید می آورد. ضمن این که برآورد می شود بیش از ۵۰ میلیارد شیء تا سال ۲۰۲۰ به اینترنت متصل شوند که ۲۰۰ برابر بیشتر از انسان ها داده تولید می کنند.

اینترنت اشیا در مرحله جنینی/ ۵G کمی عقب تر

معاون شبکه شرکت خدمات انفورماتیک در پاسخ به این که هم اکنون اینترنت اشیا در چه مرحله ای است گفت: اینترنت اشیا در دنیا در مرحله جنینی است؛ استانداردها هنوز کامل نشده است و شرکت های بسیاری می خواهند روی توسعه آن سرمایه گذاری کنند ولی سردرگم هستند.

وی در توضیح ۵G نیز اظهار کرد: پیش بینی می شود نسل پنجم اینترنت بی سیم سه تا پنج سال آینده در برخی کشورها به وجود آید و به تدریج به دیگر مناطق هم برسد.

محرمیان در مورد وضعیت اینترنت ۵G از نظر توسعه آن توضیح داد: با این که شرکت های زیادی روی ۵G کار می کنند؛ از دید من هنوز چالش های زیادی دارند ولی چند سال آینده متولد می شود.

این کارشناس الکترونیک دیجیتال اضافه کرد: از برآیند این دو، حجم گسترده ای از داده متولد می شود که باید در فضای رایانش ابری مراکز داده ذخیره شود و چنین حجمی از داده قابل ذخیره شدن در گوشی های تلفن همراه و رایانه های شخصی نیست. از تجمیع این حجم عظیم داده و تحلیل آن فضای کاملا جدیدی به وجود می آید که انقلابی در زندگی ما به وجود خواهد آورد و این همان پیش بینی است که می توان برای سال های آینده مطرح کرد.

پیامدهای برهم کنش اینترنت اشیا و ۵G انقلابی دیگر در زندگی و فناوری اطلاعات است

وی ادامه داد: غیر از این، احتمالا پیامدهای دیگری هم در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بین المللی وجود خواهد داشت؛ مثلا محل فیزیکی افراد، رفتار آنها، جزئیات کاری و ارتباطات خانوادگی شان در این شبکه ها ثبت می شود و با ایجاد مراکز داده بسیار بزرگ و تلفیق آنها و کنار هم قرار گرفتن و تحلیل این اطلاعات هر لحظه به آسانی می توان تصویر مشخص و شفافی در مورد افراد به دست آورد که هم منجر به ایجاد مشاغل تازه می شود و هم حوزه های مختلف فناوری و کسب و کار را تغییر می دهد.

محرمیان در این مورد که این دو پدیده چطور بر جامعه ایرانی طی سال های پیش رو تاثیر می گذارد، گفت: همانطور که فناوری های دیگر هم وارد جامعه ما شد این فناوری ها هم وارد می شود، اما مهم این است که برای این ورود آماده باشیم و به جای این که موضع تدافعی بگیریم و جلو آن بایستیم به صورت فعال وارد بازی شویم و تلاش کنیم نقشی ‌درخور کشور بزرگ ایران برای خود ایجاد کنیم.

فعالانه بازی کنیم

این کارشناس حوزه شبکه های رایانه ای افزود: هنوز در کشور عده ای فناوری اطلاعات و فناوری را تهدید می دانند و این جنگی بین مردم و خواسته های آنان و کسانی است که در برابر این خواسته ها مقاومت می کنند، در حالی که تجربه نشان داده است که بازی فعال و نقش آفرین نتیجه به مراتب بهتری از مقاومت منفعلانه دارد.

محرمیان گفت: به نظر نمی رسد برای ورود فناوری نسل پنجم تلفن همراه به کشور/۵G مشکل عمده ای وجود داشته باشد. اپراتورهای تلفن همراه در مدت کوتاهی این مهاجرت را می توانند انجام دهند؛ کما این که در مورد نسل چهارم نیز این اتفاق در فاصله زمانی بسیار کوتاه افتاد.

وی اظهار کرد: مطمئن هستم ۵G با فاصله کمی به ایران می آید. ولی در مورد اینترنت اشیا با آن که رگولاتوری سازمان تنظیم بسیار به این حوزه علاقه مند است؛ فضا هنوز کمی مبهم است و باید بیشتر صبر کرد.

وی پیش بینی کرد: در مجموع می توانم بگویم این دو پدیده در حوزه های مختلف پیامدهای زیادی دارد و فضای کلی زندگی را نسبت به امروزه عوض می کند؛ همانطور که ۴G و تلفن های هوشمند زندگی امروز ما را نسبت به ۱۰ سال قبل تغییر داده اند.

به گزارش ایرنا اولین همایش ملی مراکز داده؛ زیرساخت و سرویس ها از ۱۲ تا ۱۴ تیرماه به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و با حمایت و تایید پایگاه اطلاعاتی تخصصی سیولیکا برگزار شد.

کارشناسان مختلف مراکز داده از شرکت های داخلی و خارجی همچون هواوی چین و پژوهشگاه دانش های بنیادی و پژوهشگاه ارتباطات، با برگزاری کارگاه های تخصصی و آموزشی در حوزه های مختلفی از جمله زیرساخت، سرویس ها و مدیریت و استراتژی موضوعات روز و چالش های این حوزه ها را در جهان و ایران بیان کردند.

سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بازوی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دارنده اولین مرکز داده علمی کشور، وظیفه خدمات دهی به دانشگاه ها را به عهده دارد، همچنین متولی شبکه علمی کشور است و یکی از ارکان شبکه ملی اطلاعات (یک شبکه فراگیر مستقل داخلی) به شمار می رود.

مراکز داده (Data Center) به مجموعه ای از سرویسگرهای زیرساخت های ارتباطی و امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس های تحت شبکه (اینترنت/ اینتر انت/ اکسترانت) به کار می رود.

منبع: ایرنا

برگزاری دوره دینامیک مولکولی با نرم افزار LAMMPS به روز 12 اردیبهشت منتقل شد. رد کردن