نسل پنجم اینترنت همراه

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G)، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود. برنامه‌ریزی آن بر افزایش سرعت اتصال اینترنت از سمت اپراتورها به میزان ۲۰ گیگابیت، به همراه افزایش ظرفیت بیشتر نسبت به نسل چهارم هدفگذاری شده‌است، که اجازه می‌دهد حداقل یک میلیون بیشتر کاربران ارتباطات باندپهن سیار در هر واحد سطح شبکه در هر کیلومتر مربع به شبکه متصل باشند هر کاربر باید در شلوغ‌ترین حالت حداقل ۱۰۰ مگابیت برثانیه را تجربه کند که این در استاندارد نسل چهارم قید نشده‌است.

کاهش مصرف انرژی هم معیاری است که در این نسل به آن توجه شده‌است و دستگاه‌های فرستنده و گیرنده اپراتورها باید در ساعت کم مصرف به حالت صرفه جویی انرژی وارد شده و به سرعت فعال شوند این معیارهم در نسل چهارم قید نشده بوده‌است .در نتیجه، امکان ارتباط به صورت رسانه جاری در ساعات زیاد از طریق تلفن همراه را برای افراد فراهم می‌کند. همچنین، هدف عملیاتی دیگر آن بهبود پشتیبانی از ارتباطات ماشین به ماشین، یعنی اینترنت اشیا، با هزینه کمتر، مصرف باتری کمتر و تأخیر کمتر از نسل چهارم می‌باشد.

 ۵G و اینترنت اشیا

اینترنت نسل چهارم شبکه تلفن همراه امروزه به صورت گسترده ای در حال استفاده است. اما متخصصان حوزه فناوری ارتباطات ۴G را برای پاسخگویی به برنامه‌های کاربردی آینده مناسب نمی دانند. به همین دلیل آن‌ها در تلاش هستند نسخه پنجم شبکه تلفن موبایل را تا سال ۲۰۲۰ عرضه نماید.

در نسل پنجم شبکه‌های همراه، افزایش نرخ انتقال داده و سرعت، کاهش تاخیر و افزایش پوشش مطلوب است. این سه ویژگی که مهم ترین ویژگی‌های نسل پنجم شبکه تلفن همراه تعیین شده‌اند برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی به خصوص برنامه‌های کاربردی مرتبط با اینترنت اشیاء اهمیت فراوانی دارند. به عنوان مثال در هدایت ماشین‌های خودکار و شبکه هوشمند حمل و نقل، تاخیر زمانی بسیار کم مورد نیاز است و یا در بسیاری از برنامه های کاربردی تعاملی موبایل مانند بازی ها، پهنای باند بالا مورد نیاز است.

تفاوت های ۴G و ۵چیست؟

نسل پنجم اینترنت هنوز ایده ای درخشان در دوردست است پس گول شرکت ها و تبلیغات تست سرعت را نخورید. یک شبکه ۵G دارای مشخصه هایی فراتر از آنهایی است که برای ۴G طراحی شده است، ما در این لحظه به سادگی نمی دانیم که قرار است با چه چیزی روبرو شویم.گمانه زنی ها از سرعت های بالا و در حد چند گیگابایت خبر می دهند اما نمی دانیم به طور دقیق وضعیت چگونه خواهد شد.

شرکت‌هایی مانندCompanies، Verizon, AT&T, Intel, Qualcomm آزمایش هایی را برای نسل پنجم انجام داده اند و این آزمایش های اولیه است که احتمالا شکل استاندارد بین المللی این نسل را شکل خواهد داد. یکی از ویژگی های رایج برای ۵G استفاده از موج انتقال mmWave یا میلیمتر موج است که می تواند کلید سرعت بالای اینترنت نسل پنج باشد که وعده اش داده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزاری دوره دینامیک مولکولی با نرم افزار LAMMPS به روز 12 اردیبهشت منتقل شد. رد کردن